Search*

Toidulaud ja tervis

Kunstlikud magusained on mürgid meie toidulaual!
02/08/2008 12:08 Added by*: Elitec OÜ;
Kunstlikud magusained on mürgid meie toidulaual!

Kunstlik magusaine aspartaam on meilegi tuntud, kuna teda leidub paljudes karastusjookides, närimiskummides, vitamiinitablettides ja varjatud kujul isegi mõningates beebitoitudes. Teisalt aga ei tea vast meie tarbijatest enamik, et selle pealtnäha süütu aine taga on palju pahandust. Tundub, et Eestis ei tea sellest ei maaletoojad ega ka apteekrid ja poemüüjad. Samuti ei näi see huvitavat tervisekaitset, kuigi väga peaks, sest alljärgnev paneb igaühe teist kindlasti mõtlema.
Aspartaam on tehniline nimi sellistele brändidele, nagu NutraSweet, Equal, Spoonful ja Equal-Measure, milledest meil on vast enam tuntud esimene. Aspartaam leiutati juhuslikult 1965 aastal James Schlatteri (G.D.Searle Company keemik) poolt, kui nimetatud teadlane katsetas mädapaisete vastast ravimit. Aspartaam lubati kuivainetes kasutusse 1981 ja süsihappegaasiga karastusjookides 1983. Ametlikult lubati aspartaam kuivainetesse lisandina kasutusse juba 26 juulil 1974, kuid arstide ja tarbijakaitse juristide vastuväited ning samuti G.D. Searle uuringupraktika läbiviimise puudulikkus sundisid USA Toidu ja Ravimite Assotsiatsiooni (FDA) aspartaami kasutusloa väljaandmise peatama 5 detsembril 1974. 1985 aastal ostis kurikuulus Monsanto monopol G.D. Searle ja asutas Searle Pharmaceuticals ja The NutraSweet Company kahe eraldioleva üksusena.
Aspartaam on turul olevatest toidule lisatavatest ainetest kõige ohtlikum. Aspartaami arvele on USA Toidu ja Ravimite Assotsiatsiooni (FDA) poolt kantud ligemale 75% kõigist registreeritud tervisekahjustustest. Paljud neist kahjustustest on lõppenud surmaga, nagu nähtub 1994 aasta Tervise ja Inimeste Teenistuse Osakonna raportist. Mõningad neist sümptomitest oleksid: peavalu/migreen, peapööritus, iiveldus, lihaste spasmid, kangestumised, kehakaalu suurenemine, sügelemine, depressioon, ärrituvus, kurnatus, unetus, nägemise probleemid, kuulmise kaotamine, südame kloppimine, raskused hingamisel, ärevushood, kõnehäired, maitsemeele kaotamine, mälukaotus, liigestevalu ja palju muud.
Järgnevad kroonilised haigused ägenesid aspartaami manustamisega: ajukasvajad, multiskleroos, kroonilise väsimuse sündroom, Parkinsoni ja Alzheimeri tõbi, lümfoom, sünnidefektid, suhkruhaigus ja mõned teised.
Aspartaam koosneb kolmest kemikaalist: aspartaadist, fenüülalaniinist ja metanoolist. Seega saab aspartaami liigitada vaid keemiliste mürkainete hulka.
Vaatleme lähedalt aspartaami koostisaineid:
Aspartaat (aspartaat hape) – 40% koostisest – samuti sisaldub aspartaadis glütamaat hape. Mõlemad ained põhjustavad tõsiseid neuroloogilisi häireid ja tervet müriaadi muid sümptoome.
Liiga palju glütamaati või aspartaati tapab teatud aju neuronid ja laseb ajurakkudesse üleliia kaltsiumit. Taoline sissetung käivitab ajurakke tapvate vabade radikaalide tekkimise. Aspartaat on aminohape. Kui seda tarvitada ilma seoseta teiste valkudega, siis tõstab ta märgatavalt nii aspartaadi kui ka glütamaadi taset vereplasmas. See on ajule väga ohtlik.
Loomulik barjäär, mis kaitseb aju üleliigse glütamaadi ja aspartaadi eest, aga ka teiste mürkide eest, ei ole välja arenenud lapsepõlves, ei kaitse täiesti aju erinevaid piirkondi; on kahjustatud paljude krooniliste ja ägedate haigusjuhtude poolt; lubab suurel kogusel aspartaadil ja glütamaadil ajju tungida isegi terve aju korral. 75% vastava piirkonna ajurakkudest on hävitatud enne kui mingid välised sümptomid ilmnevad. Selle tagajärjel võivad ilmneda sellised haigused, nagu multiskleroos, Alzheimeri tõbi, Parkinsoni tõbi, hüpoklükeemia, AIDSi dementsus, ajukahjustused ja neuroendokriinsed hälbed.
Isegi taoline organisatsioon, nagu USA Eksperimentaalse Bioloogia Ühingud (FASEB) hoiatab, L-glutamaadi kasutamise eest rasedate naiste, imikute ja laste puhul. Paljud USA tuntud arstid ja meditsiiniteadlased on ühinenud võitluses aspartaami kasutamise vastu toiduainetes.

Fenüülalaniin - (50% aspartaamist) – fenüülalaniin on aminohape, mida leidub ajus loomulikul viisil. Inimesed, kel aga on geneetiline hälve, ehk fenüülketonuuria, nende ajus ei toimu fenüülalaniini sünteesimine. See viib ajus oleva fenüülalaniini väga ohtliku piirini, mis võib vahest isegi surmaga lõppeda. Aspartaami tarvitamine just eriti koos süsivesikutega tõstab ülemääraselt ajus fenüülalaniini taset isegi tervetel inimestel ja isegi ühe ainsa korra tulemusel. Ülemäärane fenüülalaniini hulk ajus põhjustab seratoniini hulga vähenemist, mille tulemuseks on depressioon. Oma tunnistustest USA Kongressi ees näitas Dr. Louis J. Elsas, et kõrge veres olev fenüülalaniini tase kontsentreerub erinevates aju osades, olles eriti ohtlik imikueas lapsele ja emaüsas olevale lootele. Ta lisas, et fenüülalaniini omastavad inimesest palju paremini närilised.
Samuti võib fenüülalaniini liigne kontsentratsioon aju eri osades viia skisofreeniani. Siit tuletasid ameerika arstid võimaluse, et pikaajaline aspartaami tarbimine võimaldab tekitada seratoniini taastamise rohtude, nagu Prozac’i või skisofreenia ja muude haigushoogude tõkestamise ravimite läbimüügi tõusu. Taoline küüniline lähenemine võib olla aluseks paljude äri-ideede rakendamisel ja eriti tootmaks seda keemilist mürkainet.

Metanool – (puupiiritus/mürk) – 10% aspartaami koostisest – Metanool, ehk puupiiritus on surmav mürkaine. Paljud veel mäletavad Pärnumaal toimunud metanooli tragöödiat. Vahel lõpetavad mõned alkohoolikud metanooli tagajärjel pimedana või surevad selle tagajärjel. Metanool imendub järkjärgult peensoolde aspartaami metüüli-grupi kohtumisel kümotrüpsiini nimelise ensüümiga. Muide, kui toodetel on märgitud, et sisaldab aspartaami ja fenüülalaniini, siis mitte ühelgi juhul pole märgitud, et sisaldab metanooli, kuigi aspartaami ei saa metanoolist lahutada – viimane on aspartaami laguaine.
Aspartaamist tekib vaba metanool kui teda kuumutada kehatemperatuurini, st. et inimkehas laguneb aspartaam vabalt metanooliks ja fenüülalaniiniks. Metanool omakorda laguneb kehas formhappeks ja formaldehüüdiks. Formaldehüüd on surmav närvimürk. Metanooli peetakse kumulatiivseks mürgiks tänu tema vähesele organismist väljutamise võimele, kui kord teda on juba tarvitatud. Formaldehüüd on tuntud kantserogeen, ehk vähkitekitav aine.
Aspartaami kaasprodukt on diketopiperatsiin (DKP), mis on otseselt vastutav ajukasvajate tekkimise eest. Too aine tekib vedelates aspartaami toodetes kauaaegsel säilitamisel. Emory Ülikooli pediaatrid on tunnistanud, et aspartaam tekitab sünnitraumasid.
1970-tel aastatel avastati, et tootjad võltsisid mitmel moel aspartaami alaseid uurimusi. Samuti on täheldatud, et aspartaami tootjad ise sponsoreerisid uurijate tööd, sooviga saada vajalik tulemus. Ka on teada, et aspartaami uurimisega tegelenud FDA komisjoni liige lahkus peale aspartaami legaalseks kuulutamist G.D. Searle’sse tööle. Nii juhtus kahe USA advokaadiga ja hiljem veel nelja komisjoni liikmega.
Paljud “sõltumatud” organisatsioonid saavad hiigelsummasid aspartaami tootjatelt. Nii on Ameerika Toitumise Assotsiatsioon (ADA) saanud NutraSweet’ilt suure rahasumma kokanduskooli tarbeks Chicagos, arvatavasti selleks, et õpetada seal, kuidas kasutada NutraSweeti diabeetikute toidu valmistamisel.
Kui sellest kõigest tekkis teil mõru maitse suhu, siis palun jätke aspartaami sisaldavad asjad poest ostmata. Meil on sellisteks praktiliselt kõik Orbit ja Dirol suhkruvabad närismiskummid, Coca-Cola Light ja Pepsi-Cola Light, aga samuti apteekides müüdavad multivitamiini tabletid Additiva Echinacea (topeltpakis), koos mitme teise joogitabletiga, mida müüakse isegi tavalistes selverites tervisetoidu riiulitel – nii imelik ja küüniline, nagu see eelöeldu juures ka ei tunduks.
Mõned selverite terviseriiulitelt silma jäänud tervist ohustavad tooted: eelpoolmainitud skandaalne firma Searle Inglismaal ja Pranstusmaal toodetud aspartaami sisaldavad suhkruasendajad Canderel (magustaja), Canderel tabletid, Canderel 100 ja Canderel 300 magustajad; Canderel kakaojoogipulber (sisaldab samuti aspartaami). Lisaks veel Hermesetas Gold magustaja, samuti aspartaami sisaldav. Kui ennem oli juttu närimiskummidest, siis võiks veel lisada emadele-isadele, kes midagi ei oska kahtlustada ja võtavad reklaami süütu mänguna, et uus Hubba-Bubba lintnäts on samuti aspartaamiga, nagu kõik ülejäänudki. Kas ilma aspartaamita närimiskummi enam ei tehtagi, tahaks küsida?
Kui teil aega on, siis vaadake alati kaupluses ja apteegis, mis on ühe või teise asja koostises ja leidnud sealt fenüülalaniini, teadke, et selles on allikana alati ka aspartaam sees. Vahel on otse peale kirjutatud, et aspartaam on tootes sees.
Ostke mett, kui magusa isu tuleb, ostke pruuni suhkruga tooteid või pruuni suhkrut ennast, siis ei ole teie tervis ohus.
Igatahes, võidelge oma tervise mürgitamise vastu ja nõudke nende ainete müügilt kõrvaldamist.


Refereeringud Mark D. Gold’i artiklist “Kibe tõde kunstlikest magustajatest”
Kokkuvõtte- Peeter Liiv

Comments* (1):

02.01.09 15:26 - Külaline

Kas seda rohkemates asjades polegi või mis?


Add comment*:
Author*: 
:
Human control - type the code shown*:
  Uuenda*
 

Save*

Eesti Русский
 Arvamus (5)Uudiste arhiiv
 Lood elust enesest (4)Uudiste arhiiv
 Toidulaud ja... (5)Uudiste arhiiv
 Uudised (5)Uudiste arhiiv
Sisestused puuduvad
 
     
  
Elitec