Search*

Arvamus

Kõik, mis ei tapa, teeb invaliidiks.


27/11/2008 14:16 Added by*: Kristiine Vahtramäe;

Saksa filosoofi F.Nietzsche poolt öeldu: „Kõik, mis ei tapa, teeb tugevamaks“, on minu jaoks kahtlase väärtusega loosung. Teame, et filosoof muutus elu lõpu poole ühe kibestunumaks inimeseks, täpsemini nihilistiks (kõige ka kõigi eitajaks). Kes on see tark, kes oskab öelda, mis tapab või mis ei tapa – kergem on muidugi leida vastust küsimusele: kes tapab (õigemini: kes on tapnud). Huvitav – kas siinkohal võiks Nietzschet parafraseerides ka seda väita, et kõik, kes ei tapa, teevad tugevamaks. Kes annab peksa, teeb tugevamaks, kes annab pasunasse, teeb tugevamaks, kes sõimab, solvab või emotsionaalselt terroriseerib, teeb tugevamaks. See on ju lausa deemonlik loogika.

Pakun välja oma versiooni. Kõik, mis ei tapa, teeb füüsiliselt, vaimselt (emotsionaalselt) või sotsiaalselt invaliidiks. Ja seesuguseid invaliide on kõik kohad täis. Nad ei ela ega sure, vaid on elavalt surnud ehk siis invaliidid ja mitte üheski haigemajas pole nende inimeste jaoks ei aega ega ruumi, rääkimata invaliidsusrahadest. Kui palju on invaliidistunud ehk väärastunud mõtteviisiga inimesi, kes ammu on rahu raha vastu ja südametunnistuse südametilkade vastu välja vahetanud. Kahjuks mõtetele järgnevad sõnad ja sõnadele teod, millel kõigel võib olla emotsionaalselt laostav ja purustav jõud; isiksust lõhestav jõud. Väga kahju on sellest, et vaimseid invaliide on nii õpetajate kui ka õppijate hulgas – õpetaja ANNAB TUNDI ja õpilane SAAB HINNET. See küll kedagi ei tapa, aga tugevamaks ka ei tee. Teeb hoopis nõrgemaks, haavatavamaks, hirmunumaks, enesesse tõmbunumaks, võõrdunumaks, depressiivsemaks, egoistlikumaks, skeptitsistlikumaks, pragmatistlikumaks, ateistlikumaks ning lõpuks nihilistlikumaks. Need inimesed ei ole mitte kunagi, mitte kusagil mitte milleski tugevad. Kas vaimsed invaliidid tuleks Guantanamole deporteerida? Ei, seda kindlasti mitte.

Kuidas võiks vaimse invaliidistumise põhjusi avastada, vähendada või kõrvaldada? Tuleb kiiremas korras lõpetada ärapanemine (kas siis käte, jalgade või eeskätt sõnadega) kodus, lasteaias, koolis, ülikoolis, töö- ja riigielus. Ärapanemine vaid nõrgestab, või koguni invaliidistab meid rahva, rahvuse ja riigina. Kargud pole siin lahendus, vaid lühiajaline ning pikemas perspektiivis petlik hädaabinõu. Lõpetada tuleb psühholoogiline ja verbaalne terroriseerimine nii kodus kui haridusasutustes. See ei muuda tugevamaks ühtegi osapoolt. Kahjuks tappa võib küll, kui vaadata suitsiidide arvu kasvu näiteks teismeliste hulgas. Mitte kõik teismelised pole endalt elu võtnud füüsilise vägivalla tagajärjel, vaid just pideva vaimse ja emotsionaalse terroriseerimise tagajärjel.

Kallid sõbrad, vanemad, vanavanemad, õpetajad ja õppejõud – meie püha kohus pole mitte õpetada lastele eeskätt seda, kuidas astuda libedale jääle ja seal liikuda nii, et mitte kukkuda või kuidas õpetada nööri peal käimist, ilma surma samata. Sellist taktikat võib heal juhul viljeleda enne Erna retkele asumist.

Tugevaks või tugevamaks ei saa kellegi või millegi arvelt. Meie väikse rahvana saame tugevaks ainult kokku hoides – ühte hoides, mitte lahku minnes; üksteist toetades, mitte kaikaid kodaratesse visates; üksteist ära kuulates, mitte üksteise peale karjudes; teineteise õnnestumistest rõõmu, aga mitte viha tundes.

Kui parlamentäärid teeniksid raha asemel rohkem rahvast, siis oleks ka Sotsiaalministeeriumil rohkem põhjust tegeleda põhiküsimustega – sotsiaalse fenomeniga.

Ütle teisele sõna, mitte ärapanemise mõttes. Ulata teisele käsi, mitte pasunasse andmise mõttes. Ava teisele oma süda, mitte selle purustamise mõttes – siis on lootust meil rahva ja rahvusena püsima jääda.

Ramo Pener, järvamaalane


Comments* (1):

30.08.10 20:25 - Pyka

Meie probleemiks on Sotsiaalkindlustus Amet.Kallid lapsevanemad!Kirjutan,et Teie ei oleks sama hädas kui meie.Lootsime abile,kuid,kui ise end ei kaitse,siis ei kaitse sind ükski ``amet``.Kui Teie peres on haige või veel hullem puudega laps,ärge lootke sots.kindlustus ametile.Vaid paluge abi raviarstilt või haigla sotsiaaltöötajalt.Meil määrati vale puudeaste juba 4.aastat ja kõiki arstide argumente eirati igati.Soovitan soojalt uurida seadusi ja enda võimalusi,et Te ei saaks julmalt petta.Juba haige laps kodus on piisavalt raske ärge tehke enda ja oma lapse elu keeruliseks.Äkki on inimesi kes peavad seda teemat oluliseks.Avaldage arvamust!


Add comment*:
Author*: 
:
Human control - type the code shown*:
  Uuenda*
 

Save*

Eesti Русский
 Arvamus (5)Uudiste arhiiv
 Lood elust enesest (4)Uudiste arhiiv
 Toidulaud ja... (5)Uudiste arhiiv
 Uudised (5)Uudiste arhiiv
Sisestused puuduvad
 
     
  
Elitec