Search*

Uudised

Kas laste sünnijärjekorral on mingi mõju?

25/08/2013 17:47 Added by*: Kristiine Vahtramäe;
Sellest, millised isiksuse omapärad just nimelt sünnijärjekorraga kaasnevad, pole kerge sotti saada, kirjutab George Dvorsky veebiküljel io9.com. Perekondlikke faktoreid, mis meid mõjutada võivad, on palju: laste vanusevahe, nende arv peres, perekonna majanduslik seis, laste sugu, kasvukeskkond. Ent viimase nelja aastakümne jooksul on psühholoogid sünnijärjekorra mõju päris palju uurinud ning avastanud, et see võib isiksuse kujunemisel tõepoolest kaalukat rolli mängida.
Vanim laps on edukas, keskmine seltskondlik
Freudi ja Jungi põlvkonnakaaslane Alfred Adler oli üks esimesi teoreetikuid, kes patsientide hindamisel sünnijärjekorda kasutas. Kuid nüüdisaja psühholoogidest on selle küsimuse tähtsaim uurija olnud Frank Sulloway Massachusettsi tehnoloogiainstituudist. 1996. aastal ilmunud raamatus "Sündinud mässama" ("Born to Rebel") kinnitas ta, et sünnijärjekord avaldab mõju kõigile viiele põhilisele isiksuseomadusele, milleks on avatus uuele kogemusele, sotsiaalsus, meelekindlus, neurootilisus ja väljapoolepööratus. Sulloway näitas, et esmasündinud on allaheitlikumad, hilisemad lapsed aga loomingulisemad ja mässumeelsemad. Veel leidis Sulloway, et inimestel kipub olema rohkem ühist sama sünnijärjekorra esindajaga kui omaenda õdede-vendadega.
Sulloway uurimus tekitas poleemikat, mõned ametivennad süüdistasid teda andmetega manipuleerimises. Kuid 2010. aastal tõestas Daniel Ecksteini juhitud teadlaste rühm, võttes luubi alla 200 olemasolevat sünnijärjekorra uurimust, et sünnijärjekorra ja isiksuseomaduste vahel on järjekindel seos. Selgus, et esmasündinud kalduvad elus edukamad olema, sellal kui ainsad lapsed soovivad edu. Pere keskmisele lapsele on iseloomulik seltskondlikkus, noorimatele aga soov seltskondlikult hiilata. 2001. aasta uurimus näitas, et pere ainsad lapsed (ning võimalik, et ka esmasündinud) eelistavad tihtipeale intellekti arendamist, hiljem sündinud aga tunnevad tõmmet selliste ametite poole, mis on seotud kunstiga või värskes õhus viibimisega. Ent ilmselt pole põhjus geenides, vaid ema-isa poolses suunamises.
Veel on leitud, et sünnijärjekord mõjutab meie konkurentsihimu. Esmasündinud püüdlevad meisterlikkuse poole, nad tunnevad end edukana iseenda varasemaid tulemusi üle trumbates. Kuid teisena sündinuid tiivustab soov teistest parem olla. Psühholoog Bernd Carette’i hinnangul on põhjuseks ilmselt vanematepoolne erinev kohtlemine lapsepõlves.
Kanada teadlaste uuring aastast 1998, mis vaatles 1022 peret, leidis, et esmasündinud kalduvad olema alalhoidlikumad, edukamad ja sihikindlamad, hiljem sündinud seevastu mässu- ja vabameelsemad ning heasoovlikumad. Ent uurimistulemusi võis mõjutada see, et need hinnangud olid peresisesed, toonitab Dvorsky. Ühest teisest uurimusest ilmnes, et perevälised inimesed, näiteks abikaasad, sõbrad ja eakaaslased, annavad hoopis teistsuguseid hinnanguid. Käitutakse ju eri inimeste seltsis isemoodi: pereringis titakeseks peetu võib väljaspool peret end vägagi võimukalt üleval pidada. Liiatigi võivad õdede-vendade suhted elu jooksul paljugi muutuda.
Sünnijärjekorra uurimuste üks poleemilisemaid küsimusi on intelligentsus: esmasündinud saavutavad IQ-testides tavaliselt kõrgemaid skoore. Usutakse, et põhjus on ema-isa tähelepanus ja ressurssides, mida pere esimesele lapsele rohkem jagub. Samuti puutuvad esmasündinud kokku täiskasvanute kõnepruugiga, hilisemad lapsed aga saavad vestluskaaslasteks ja infoallikaks täiskasvanust ebaküpsema jutu ja aruga vanema õe või venna. Siit võibki tulla verbaalse võimekuse vahe. Intelligentsust võib mõjutada ka pere majanduslik staatus: mida väiksem pere, seda rohkem on vanematel aega ja raha. Oma osa paistab mängivat ka ema vanus: nooremad emad on tihti väiksema hariduse ja sissetulekuga.
Vendadest noorim võib olla gei
Pole üllatav, et sünnijärjekord võib mõjutada ka suhteid teiste inimestega. On leitud, et me kaldume sõlmima pikaajalisi platoonilisi ja romantilisi suhteid nendega, kel on sama sünnijärjekord kui meil endil. Huvitav on see, et mehe seksuaalne orientatsioon sõltub tema vanemate vendade arvust. Iga vanem vend suurendab homoseksuaalsuse tõenäosust umbes 33%, leidsid Toronto teadlased. Võimalik, et iga järgneva poissbeebi kandmisega tekivad ema organismis nii-öelda mehelikkusevastased antikehad. Selle hüpoteesi kohaselt satuvad sünnituse või raseduse ajal ema vereringesse poissloote rakud või rakuosad. Ema immuunsüsteem tunneb neis ära võõrad, meessoole spetsiifilised molekulid ning toodab nende vastu antikehasid. Kui ema hiljem uuesti beebipoisi ootele jääb, kanduvad tema antikehad läbi platsenta loote ajju ning avaldavad seal mõju seksuaalse orientatsiooni kujunemisele. Loote aju närvirakud ei moodustu meestele tüüpilise mustri järgi, vaid nii, et ta tunneb hilisemas elus tõmmet suguvendade, mitte naiste poole.
Sünnijärjekord võib mõjutada tervist
Sünnijärjekord võib jälje jätta ka tervisele. Teadlased on leidnud, et esmasündinuil on raskusi suhkru imendumisega ning neil on kõrgem päevane vererõhk. Seetõttu võib neid täiskasvanuna ähvardada ainevahetus- ja südame-veresoonkonna haiguste oht. Põhjus võib peituda emaka füüsilistes muutustes esimese raseduse ajal.
aapani teadlaste väitel võivad esmasündinuid ohustada ka toiduallergiad. Samuti võib pere vanimatel lastel olla Aspergeri sündroomi risk – miks, seda pole teadlased veel avastanud.
Teatavate lapsepõlves põetavate vähiliikide oht paistab iga hilisema lapsega vähenevat (ägeda müeloidleukeemiaga on lood vastupidised). Võimalik, et esmasündinute vähiriski suurendab suurem kokkupuude östrogeeniga.
Veel on avastatud, et pere nooremaid lapsi võivad nelja aasta vanuses kimbutada astma ja teised hingamishäireid. Võimalik, et võrreldes vanemate või ainsate lastega on neil varases eas tihedam kokkupuude hingamisteede infektsioonidega.


Allikas: Õhtuleht. ee: http://www.ohtuleht.ee/538126
 

Comments* (0):
Add comment*:
Author*: 
:
Human control - type the code shown*:
  Uuenda*
 

Save*

Eesti Русский
 Arvamus (5)Uudiste arhiiv
 Lood elust enesest (4)Uudiste arhiiv
 Toidulaud ja... (5)Uudiste arhiiv
 Uudised (5)Uudiste arhiiv
Sisestused puuduvad
 
     
  
Elitec